fbpx

Porady

Każdy chce korzystać z łazienki bez ograniczeń, bezpiecznie i samodzielnie. Dlatego, gdy w domu jest osoba starsza lub niepełnosprawna, warto dokładnie zaplanować takie wnętrze. Przestrzeń powinna być tak zorganizowana, aby osoba, która z niej korzysta czuła się swobodnie i nic nie ograniczało jej ruchów.

Najczęściej korzystamy z umywalki. Jeżeli użytkownikiem jest osoba starsza, umywalka powinna być wybrana z uwzględnieniem uchwytów i poręczy, ułatwiając korzystanie z niej. W przypadku osób, korzystających z wózka inwalidzkiego, umywalka powinna być zamontowana
niżej, tak by ułatwić korzystanie z niej. przykłady:
– NOVA PRO Koło 55×55, jest głębsza, co umożliwia podjazd wózkiem.
– ETIUDA 65 Cersanit 66×55, może być montowana na ramie uchylnej lub specjalnym stelażu.

Miski ustępowe montujemy z zachowaniem odpowiedniego odstępu od ściany lub innego sprzętu, by umożliwić
zamontowanie uchwytów i poręczy. Miska ma wydłużony kształt, dzięki czemu jest wygodniejsza do korzystania.
przykłady:
– NOVA PRO Koło – szerokość 35cm, głębokość 70cm
– ETIUDA Cersanit – szerokość 38, głębokość 73,5cm

Pod prysznicem warto dodatkowo zamontować siedzisko i odpowiednie poręcze. Dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim najlepszym rozwiązaniem jest możliwość podjazdu pod prysznic, dlatego odpływ wody musi być zrównany z poziomem podłogi. przykłady:
– siedzisko, poręcze, uchylne lustro Andex

W naszych salonach sprzedawcy doradzą w wyborze odpowiedniego wyposażenia, a projektanci pomogą
rozplanować wszystko w łazience.

Co jeśli nie możemy zastosować standardowego stelaża podtynkowego 🤔
W ofercie mamy rozwiązania do niestandardowych wnętrz …
To stelaże zaprojektowane z myślą o niedużych łazienkach i poddaszach.

AQUA Cersanit
– seria 4 – do zabudowy niskiej – wysokość 92cm
– seria 7 – do zabudowy płytkiej – głębokość 11cm
– 22 Mech – do zabudowy wąskiej – szerokość 41cm
– łatwy montaż QuickFix

SLIM&SILENT Cersanit
– do zabudowy wąskiej – szerokość 50cm
– do zabudowy płytkiej – głębokość 11,5cm
– wytrzymały – do 400kg
– system oszczędnego spłukiwania 2/4l lub 3/6l

DUOFIX Geberit
– do zabudowy niskiej – wysokość 82cm !

SLIM2 Koło
– do zabudowy wąskiej – szerokość 50cm
– do zabudowy płytkiej – głębokość 10,5 – 15,5 cm
– regulacja wysokości 0-20 cm

 

Czyszcząc regularnie zapewnimy sobie prawidłowe działanie baterii i walory estetyczne.
ważne żeby używać odpowiednich środków, by nie uszkodzić powierzchni, jednocześnie skutecznych w walce z zabrudzeniami, nalotem mydlanym i osadem z kamienia, a jednocześnie delikatne dla powierzchni.

Brud oraz plamy powstałe na skutek osadzania się kamienia usuwamy, przemywając baterię płynem Sann profi do kranów i baterii, opłukując czystą wodą i wycierając do sucha , miękką szmatką. Powłoki chromowe mogą być uszkodzone wybielaczem (substancjami o dużej zawartości podchlorynu sodu lub potasu). Dlatego nie powinniśmy tego próbować. Preparat Sann profi nie rysuje powierzchni, poza tym nie zostawia smug i zacieków.

Raz w miesiącu powinniśmy czyścić napowietrzacz (aerator), odkręcamy końcówkę i czyścimy sitko wewnątrz pod strumieniem wody.

Stosując specjalistyczne – preparaty zapewniamy sobie szczęśliwe i bezproblemowe korzystanie z wybranej przez nas armatury.

 

Jak już zdecydujemy się na kabinę prysznicową, warto wiedzieć: 💡 Jak utrzymać w czystości kabinę prysznicową?
Właściwa pielęgnacja odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu pełnej użyteczności produktu i zachowaniu jego pierwotnego wyglądu przez długie lata.

W przypadku kabiny
– najlepiej czyśćmy używając wody, miękkiej ściereczki lub gąbki oraz łagodnych, płynnych środków myjących.
Aby utrzymać higienę w łazience należy regularnie dbać o czystość wszystkich urządzeń sanitarnych. Osad i zacieki powstające na osłonach kabin prysznicowych po kąpieli, mogą być ciężkie do usunięcia.
Kabiny prysznicowe najczęściej wykonywane są z hartowanego. Mogą różnić się formą wykonania – od przezroczystych po wzorzyste oraz barwą. Kupując kabinę pokrytą specjalną powłoką ( Clean, Glass Protect, AntiPlaque, DP Active, Refleks czy Vibo Clear ), woda spływa większymi strumieniami, co zabezpiecza przed powstawaniem zacieków. Pamiętajmy, że wysoki stopień twardości wody skraca okres trwałości powłoki. Zawarte w cieczy związki chemiczne wchodzą w reakcje ze szkłem, tworząc na jego powierzchni osad wapienny. Dlatego, co 3 do 6 miesięcy, wymaga ona odświeżenia specjalnymi środkami. Przed zabiegiem regeneracji osłona kabiny musi być dokładnie oczyszczona i sucha. Preparat, za pomocą miękkiej szmatki, wcieramy aż do uzyskania lśniącej powierzchni.

Jeśli kabina nie została pokryta powłoką ochronną, możemy zrobić to sami stosując odpowiednie preparaty do impregnacji szkła. Podobnie jak przy zabiegach odświeżających, rozpylając je na czystą i suchą powierzchnię, polerujemy ścianki delikatną szmatką – czynność tę powtarzamy dwukrotnie. [ Sann profi – Impregnat do kabin prysznicowych ]

Codzienna pielęgnacja !
Po każdej kąpieli osłonę kabin prysznicowych należy spłukać, a ściekającą po niej wodę zetrzeć gumową ściągaczką lub miękką szmatką. Nagromadzone osady i nacieki usuniemy za pomocą pianek lub płynów przeznaczonych do czyszczenia kabin prysznicowych. Skład większości z nich bazuje na naturalnych kwasach owocowych, np. winogronowym o właściwościach oczyszczających i rozjaśniających.
Podczas mycia zewnętrznych stron ścianek możemy zastosować płyny do luster lub szyb. [ Sann profi – czysta kabina prysznicowa ].

Zawiasy, szyny prowadzące, rolki lub przeguby należy jednak przynajmniej raz w roku posmarować wazeliną lub silikonem w sprayu. Większe zabrudzenia lub rdzę oczyścimy jedynie koncentratami lub odkamieniaczem.

Dbając o kabinę od początku zapewniamy sobie szczęśliwe i bezproblemowe kąpiele przez wiele lat.

DESZCZOWNICA !
To ciekawe i wygodne rozwiązanie do kabin prysznicowych i wanien.

Jeśli chcesz zamontować deszczownice przy wannie, a nie masz zamontowanego parawanu nawannowego – wybierz mniejszą deszczownicę, aby zapobiec zachlapaniu podłogi.

W kabinach prysznicowych najczęściej deszczownicą zastępujemy już zamontowaną słuchawkę prysznicową.
Jeśli jesteś na etapie planowania łazienki – dobrym rozwiązaniem może być deszczownica kaskadowa, rozwiązanie do zabudowanej wanny lub kabiny. Łączy w sobie funkcje tradycyjnej deszczownicy oraz powiększonej wylewki kaskadowej ( woda spływa swobodnie szerokim strumieniem, tworząc wodospad ).

Z termostatem czy bez – jaką wybrać?

Jeśli zastępujesz słuchawkę prysznicową, to wybierz deszczownicę bez termostatu, gdyż często jest w niego wyposażona głowica prysznicowa.
Każdą głowicę daje się wyregulować tak, aby zapewniała odpowiednią temperaturę wody, jednak termostat jest w tym szybszy i dokładniejszy.
Za deszczownicą z termostatem to przemawia przede wszystkim oszczędność wody, szybka regulacja i bezpieczeństwo użytkownika, zwłaszcza tego małego.

 

     

Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy temat „małej łazienki” 😀 Płytki położone, czas na wyposażenie.

Wybierając wyposażenie do małej łazienki, powinniśmy postawić na meble, ceramikę, kabinę lub wannę o niedużych rozmiarach. Ważne jest, aby wszystkie te elementy były proporcjonalne względem siebie.
Pozwoli to nam stworzyć piękną i funkcjonalną aranżację.

Największym elementem będzie kabina. Najpopularniejszą jest kabina półokrągła w rozmiarze 90×90 cm, np. Aquaform ARKANSAS. Przejrzyste szkło zestawione jest z klasycznymi chromowanymi profilami i uchwytami.
Kabina jest wygoda, funkcjonalna i przestronna. Występuje też w wersji kwadratowej z drzwiami przesuwnymi, w której jest większa przestrzeń kąpielowa, a nadal zachowujemy miejsce po obu stronach i możemy je zagospodarować według potrzeb.

Urządzając małą łazienkę należy zadbać o miejsca do przechowywania wszystkich potrzebnych kosmetyków i akcesoriów, dzięki którym w łazience zapanuje ład i porządek. Idealnie sprawdzi się seria MODUO Slim firmy Cersanit. Charakterystyczną cechą tych mebli jest ich zmniejszona głębokość 35cm. W skład zestawu wchodzi umywalka meblowa o szer. 50 cm i dopasowana do niej szafka podumywalkowa. Szuflady wyposażone są w mechanizm cichego wysuwu i ukryte uchwyty. Seria zawiera też szafki lustrzane i półki.

Kolejnym istotnym elementem łazienki jest miska ustępowa. Proponujemy wiszącą miskę ustępową FERRIS Lanzado rimless 49,2×35,5 cm z deską wolnoopadającą Slim.

Mała łazienka, dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu przestrzeni oraz zastosowaniu dobrze dobranych mebli, może zatem stać się funkcjonalnym i eleganckim pomieszczeniem.

Jeśli planujesz w łazience zamontować kabinę prysznicową to koniecznie przeczytaj nasz poradnik.
Za kabiną prysznicową przemawiają oszczędności wody i niewielka ilość miejsca jakie zajmuje. Jest to istotne, gdy nie dysponujemy dużą łazienką tylko małą przestrzenią. Optymalną wielkością kabiny jest 90cm, ale wybierz taki rozmiar, by kąpiel była komfortowa i nic nie krępowało ruchów.
Jaki kształt kabiny wybierzemy decyduje miejsce gdzie będzie stała. Najczęściej stosuje się kabiny narożne półokrągłe (Kabina KP4/TX5b).
A jeśli dysponujemy wnęką, wystarczy kupić drzwi, aby zrobić z niej kabinę (Drzwi DD/TX5b).
W kabinach z serii „TX” firmy Sanplast zastosowano bezpieczne hartowane i cienkie szkło o grubości 5mm, z modyfikacją powierzchni szkła Glass Protect.
Aby dodatkowo zaoszczędzić miejsce, najlepszym rozwiązaniem będzie kabina z drzwiami rozsuwanymi. Ten system oparty jest na podwójnych rolkach łożyskowych, mocowanych w tafli szkła i podwójnych rolkach dolnych (Kabina KP4/TX5b).
Ciekawym rozwiązaniem jest kabina Walk-In. Kabina Walk-In o wymiarach 80cm lub 90 cm to świetnie rozwiązanie do małych nowoczesnych łazienek. Kabiny Walk-In nie potrzebują brodzika ani drzwi. Często łączy się je z odpływem liniowym.
💡A co z brodzikiem ?
To zależy od naszych potrzeb. Jeśli masz dziecko, wygodniej będzie je kąpać w głębokim brodziku (Brodzik Bbs/CL Sanplast).
Niski brodzik można wpuścić w podłogę, tworząc równą powierzchnię podłogi. (Brodzik B-M/STRUCTURE Sanplast).

 

   

    

Planując remont łazienki zadbajmy przede wszystkim o to, by pomieszczenie było funkcjonalne i estetyczne.
Jeśli wybieramy płytki, najlepszym wyborem będą jasne płytki , płytki w pastelowych kolorach. Jasne kolory wprowadzają spokojną atmosferę i sprzyjają relaksowi. Płytki dużego formatu też sprawdzą się w łazience o ograniczonej przestrzeni.
W małej łazience nie powinniśmy przesadzać z dekoracjami kontrastującymi z płytkami bazowymi, zastosowanymi w pomieszczeniu, gdyż spowoduje to wrażenie zmniejszenia przestrzeni, przez co pomieszczenie będzie ciężkie w odbiorze.
Lubisz kolory ? – Możesz użyć mozaiki szklanej, ale subtelnie i na niewielkiej przestrzeni. Dodanie takiej dekoracji w pionie optycznie doda wysokości naszej łazience.

Każde ciasne i wąskie pomieszczenie optycznie powiększymy lustrem pokrywającym jedną ze ścian.

Dzięki temu odbijające się ściany dają efekt przestronności.